Barvení vlny II - mořena a kampeška

31.01.2017

Moc dlouho jsme to nevydrželi a pustili se do dalšího barvení. Tentokrát jsme si po dlouhých rozvahách vybrali barviva mořenu barvířskou a kampešku. U mořeny jsme si slibovali červenou barvu a její další odstíny. U kampešky jsme chtěli zjistit, jak moc barví, jaké odstíny se dají získat a také kolik barviva je vlastně potřeba a čím mořit, jelikož informace o barvení touto rostlinou prakticky nikde moc nenajdete.

Mořena barvila po namoření kamencem poměrně sytě, i když jsme si od toho slibovali odstín více do červena a méně do oranžova, ale vlastně to nedopadlo tak špatně. Na některých stránkách se dá dočíst, že se dá použít i třetí nálev. To jsme ale už nezkoušeli - naše barvící lázeň obarvila při druhém použití vlnu slabě natolik, že jsme usoudili, že to už je zbytečné plýtvání. Nicméně nám to nedalo a zkusili jsme vlnu namořit ještě modrou skalicí a opět nabarvit mořenou. Výsledek ale nedopadl nijak slavě, barva byla světle hnědá, nijak zajímavá, ve skutečnosti ne nepodobná barvě jakou jsme získali pomocí cibulových slupek.

Poté ale přišly pokusy s kampeškou a to už byl něco úplně jiného. Byl to vlastně jeden velký experiment. Na začátek - kampeška barví jako ďas! A to nejen vlnu, ale taky všechno ostatní. Z prstů šla smýt naštěstí nakonec docela dobře, o umyvadle raději pomlčím. Ale když se podívám na výsledek, musí říct, že s touto barvou určitě ještě nekončíme. Chytla nám krásně fialová. Už při použití poměrně malého množství barviva je fialová dost tmavá, a abychom dosáhli světlejších odstínů, museli jsme barvící lázeň ředit a ředit a ředit. Samotné používání na další a další nálevy nějak nefungovalo, barva byla stále stejně tmavě fialová a odstíny od sebe téměř neznatelné.

Jelikož jsme si řekli, že experimentu není stále dost, zkusili jsme ještě něco - nakombinovat mořenu a kampešku, jestli třeba nezískáme vínovou. Vzhledem ke zkušenostem, jak moc kampeška barví, dali jsme ji v poměru o dost méně než mořeny. Jenže i to "o dost méně než mořeny", skončilo tím, že výsledná vlna byla více fialová než vínová. Nevzdali jsme se a zkusili to znovu, tentokrát jsme kampešky dali opravdu jen malinko. Jak výsledné barvy dopadly, se můžete podívat na přiložených obrázcích.

Závěrem bychom chtěli říci, že barvení je hlavně zábava. Vždycky napjatě čekáme do poslední chvíle, jaká barva doopravdy vznikne. A experimentování s mícháním barev, je ve skutečnosti ještě větší zábava, takže rozhodně s tím nekončíme. Jen tedy aby nebylo vše fialové, budeme muset na chvíli opustit kampešku, i když nás to velmi mrzí. Takže příště zkusíme zase něco jiného. Ale konečně jsme se dostali k barvám, z kerých pomalu ale jistě můžeme karetkovat. Tak snad brzy bude na světě  naše první karetka z přírodně barvené 100% vlny.


© 2016 Výroba karetek. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky